Porady dla uczniów Naszej Szkoły
Telefon Zaufania
Dzień Myśli Braterskiej
We wtorek 22 lutego, w naszej szkole klasa IVc brała udział w organizowanych przez Panią Sandrę obchodach Dnia Myśli Braterskiej, czyli Dnia Życzliwości. Obchodzony jest on co roku przez Skautów z całego świata.
Podczas tego dnia dzielimy się z innymi dobrym słowem lub robimy różne dobre uczynki dla drugiego człowieka. Klasa otrzymała zadanie, w ciągu najbliższego tygodnia każdy z uczniów ma zrobić jakiś jeden dobry uczynek dla wybranej przez siebie osoby.
Co wy na to, żeby każdy z nas postarał się taki dobry uczynek zrobić.
LUTY JĘZYKIEM MIŁOŚCI
Miesiąc LUTY jest dobrą okazją, aby poczytać o miłości i wyrażać miłość do drugiego człowieka – nie tylko w „walentynki”. Miłość to przede wszystkim gesty oraz słowa, które są kluczem w komunikacji. Czy słyszałeś kiedyś, że wyrażając słowa można być „żyrafą” lub „szakalem”? – to ty decydujesz jak traktujesz innych!
Żyrafa jest to osoba współczująca i empatyczna. W relacjach kieruje się sercem, jest uczciwa, mówi czego potrzebuje. Wyraża własne prośby i potrzeby nie raniąc innych. Żyrafa nie obwinia, nie wzbudza poczucia winy, nie ocenia. Żyrafa jest empatyczna.
Szakal to drapieżnik, który poucza, grozi, osądza, krytykuje – jego język to nic innego, jak agresja słowna. W rozmowie wyraża swoje żale, pretensje, plotki i często kłamstwa. Potrafi również przekazywać nieszczere komplementy.
Te dwie postawy opisał amerykański psycholog Marshall B. Rosenberg, który jest twórcą porozumienia bez przemocy. Takie porozumienie to język serca. Aby mówić sercem należy poznać i stosować trzy zasady: mówisz jasno co widzisz, co czujesz i czego chcesz.
Jeżeli tego nie wyrazisz – nikt sam się nie domyśli 😊.
Ponadto słuchaj siebie oraz innych i nie osądzaj, nie obwiniaj i nie krytykuj – to wszystko blokuje komunikację.
Używaj prostego języka, mów o faktach i konkretnych wydarzeniach.
Jak najprościej zastosować w praktyce rady Marschalla?
Po prostu dokończ zdania:
Kiedy widzę/słyszę….
To czuję się/czuję/jest mi…
Bo chcę/mam potrzebę/jest dla mnie ważne…
A zatem czy mógłbyś/mogłabyś…
Np. Kiedy widzę jak na nią krzyczysz to jest mi smutno, chcę żebyś na nią nie krzyczał. Czy możesz przestać?
Bądź żyrafą! To naprawdę proste.
Pewien naukowiec - Chapman odkrył, że istnieje 5 języków miłości, czyli pięć kluczowych obszarów, dzięki którym czujemy się kochani i szczęśliwi.
Każdy z tych obszarów jest ważny, ale zwykle mamy podstawowy „język miłości”, którego potrzebujemy doświadczać, by czuć się prawdziwie kochanym. Są to:
- Kontakt fizyczny (np. przytulenie)
- Słowa (np. pochwały)
- Czas
- Otrzymywanie prezentów
- Działanie (ktoś czuje się kochany, gdy coś dla niego zrobimy)
Czy wiesz jaki jest Twój język miłości?
Szkoła Podstawowa nr 220 to miejsce gdzie dbamy o nasz język, o nasze relacje i przede wszystkim dbamy o to, aby każda osoba czuła się kochana i akceptowana.
Katarzyna Prawdzik