§ 3
Ogólne zasady dotyczące wyborów
- Wybory odbywają się w trybie tajnym. W nadzwyczajnych i uzasadnionych wypadkach wybory mogą odbyć się w trybie jawnym oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Decyzję o trybie podejmuje organizator wyborów. Decyzja jest zatwierdzana przez obecnych na posiedzeniu.
- Przed głosowaniem spośród uczestników posiedzenia powołuje się dwuosobową Komisję Skrutacyjną. Członkowie komisji nie mogą kandydować.
- Uprawnione do głosowania osoby mają prawo do oddania głosu tylko na jednego kandydata.
- Wybory odbywają się przy nieograniczonej liczbie zgłoszonych przez Rodziców uprawnionych do kandydowania osób, wyrażających osobiście ustną lub w przypadku osoby nieobecnej pisemną zgodę na kandydowanie.
- Dobrym zwyczajem jest krótka osobista prezentacja kandydata, uzasadniająca motywy i cele, którymi kieruje się w zamiarze piastowania danej funkcji (zalecana opcja).
- Za wybranych uważa się tych kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów. W przypadku braku pełnego składu organu, wybory powtarza się spośród pozostałych niewybranych kandydatów (którzy wcześniej nie otrzymali żadnego głosu).
- Funkcję Przewodniczącego danego organu powierza się - za jego zgodą - temu kandydatowi, który otrzymał w wyborach największą liczbę głosów. W przypadku otrzymania równej liczby głosów o przyznaniu funkcji rozstrzygają pomiędzy sobą kandydaci, którzy uzyskali taki sam wynik.
§ 4
Wybory w Radach Oddziałowych
- Corocznie na pierwszym zebraniu oddziałowym rodziców we wrześniu, zgromadzeni na nim Rodzice wybierają spośród siebie Radę Oddziałową oraz Przedstawiciela Oddziału do Rady Rodziców. Funkcję członka Rady Oddziałowej i Przedstawiciela Oddziału można łączyć (zalecana opcja).
- Organizacją wyborów zajmuje się przedstawiciel ustępującej Rady Oddziałowej lub wybrany w głosowaniu jawnym Rodzic lub za zgodą Rodziców wychowawca klasy.
- Jednego ucznia z prawem głosu może reprezentować tylko jeden Rodzic (ojciec lub matka lub opiekun prawny).
- W tej samej Radzie Oddziałowej nie może być dwóch rodziców tego samego dziecka. Ten sam rodzic może reprezentować tylko jedną Radę Oddziałową.
- Rada Oddziałowa składa się z co najmniej dwóch osób. O liczebności Rady Oddziałowej decydują Rodzice Oddziału.
- Komisja Skrutacyjna wypełnia protokół z wyborów, który przekazywany jest do Prezydium na pierwszym Walnym Zgromadzeniu. Wzór protokołu jest do pobrania na stronie internetowej Szkoły oraz grzecznościowo przekazywany jest wychowawcom klas przez Prezydium w dniu zebrań.
- Kadencja Rady Oddziałowej oraz Przedstawiciela Oddziału rozpoczyna się w dniu wyboru i kończy się z chwilą otwarcia pierwszego spotkania Oddziału w następnym roku szkolnym lub trwa do 31 sierpnia w przypadku Oddziałów, których uczniowie ukończyli Szkołę.
§ 5
Wybory organów Rady Rodziców
- Pierwsze walne zgromadzenie Rady Rodziców odbywa się o godzinie 19:30 w dniu pierwszych wrześniowych zebrań oddziałowych rodziców.
- Zebranie organizuje i prowadzi Przewodniczący lub w jego zastępstwie inny przedstawiciel ustępującego Prezydium lub Komisji Rewizyjnej. W przypadku braku tych osób, zebranie może grzecznościowo zorganizować i poprowadzić Dyrektor Szkoły.
- Celem walnego zgromadzenia Rady Rodziców jest wybór Prezydium i Komisji Rewizyjnej oraz ustalenie sugerowanej rocznej składki na fundusz rady rodziców (przewidywany czas spotkania 20-30 minut).
- W przypadku uzasadnionej nieobecności Przedstawiciela Oddziału w jego zastępstwie z prawem głosu może uczestniczyć inny członek Rady Oddziałowej.
- Kandydatów nie może być mniej niż trzech do Prezydium i jeden do Komisji Rewizyjnej. O większej liczebności obu organów decyduje Rada Rodziców.
- Kadencja Rady Rodziców trwa rok szkolny.
- Kadencja Prezydium i Komisji Rewizyjnej rozpoczyna się w dniu wyborów i kończy się z chwilą otwarcia pierwszego Walnego Zgromadzenia Rady Rodziców w następnym roku szkolnym.
§ 6
Odwołanie z funkcji i wybory uzupełniające
- Członkowie Prezydium, Komisji Rewizyjnej, Rady Oddziałowej oraz Przedstawiciele Oddziału mogą być odwoływani ze swej funkcji przed upływem kadencji. Z wnioskiem o odwołanie może wystąpić ¼ uprawnionych do wyborów. Odwołanie podejmowane jest zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy liczby uprawnionych do głosowania.
- W przypadku odwołania, rezygnacji, wygaśnięcia mandatu z powodu śmierci lub opuszczenia Szkoły przez dziecko w trakcie roku szkolnego na członka Prezydium, Komisji Rewizyjnej, Rady Oddziałowej oraz Przedstawiciela Oddziału przeprowadza się wybory uzupełniające.