§ 14
Ogólne zasady gospodarowania
- W działalności finansowej Rady Rodziców obowiązują zasady celowego i oszczędnego gospodarowania.
- Źródłami funduszu Rady Rodziców są:
- dobrowolne składki Rodziców, których sugerowana wysokość określana jest przez Radę Rodziców na początku roku szkolnego;
- składki dodatkowe Rodziców na realizację określonych celów;
- darowizny od osób fizycznych i prywatnych;
- zasiłki i dotacje instytucji państwowych, samorządowych i organizacji społecznych;
- dochody z imprez organizowanych przez Radę Rodziców dla społeczności szkolnej i lokalnej;
- dochody z innych źródeł.
- Fundusze mogą być wydatkowane na wsparcie celów statutowych Szkoły ze szczególnym uwzględnieniem wydatków na działalność dydaktyczną, wychowawczą, programy profilaktyki i różne formy
- organizacji czasu wolnego i opieki nad uczniami.
- Pisemne wnioski o środki z fundusz Rady Rodziców mogą składać: Prezydium, Rada Oddziałowa, Przedstawiciel Oddziału, Koordynator Zespołu Zadaniowego, Samorząd Uczniowski, wychowawca klasy, Rada Pedagogiczna, Dyrektor Szkoły, kierownik świetlicy oraz Rodzic w zakresie spraw dotyczących swojego dziecka.
- O przyznaniu środków z funduszu Rady Rodziców nie ujętych w Preliminarzu rozstrzyga w drodze uchwały Rada Rodziców, zaś ujętych w Preliminarz rozstrzyga Prezydium w formie decyzji.
§ 15
Preliminarz
- Propozycje planu finansowego Rady Rodziców (preliminarz), na każdy rok szkolny opracowuje niezwłocznie Prezydium i podaje do publicznej wiadomości oraz przekazuje Przedstawicielom Oddziału. Preliminarz jest omawiany na drugim Walnym Zgromadzeniu i jest zatwierdzany w formie uchwały przez Radę Rodziców nie później niż do 30 września.
- Preliminarz powinien uwzględniać saldo otwarcia, doświadczenia poprzednich Rad Rodziców, nowe wyzwania, oczekiwania Rodziców, przewidywane wpłaty i wydatki w nowym roku szkolnym.
- Z uzasadnionych powodów Preliminarz może być określany na krótszy okres niż cały rok szkolny oraz może być zmieniany w trakcie roku szkolnego. Z wnioskiem o zmianę preliminarza może wystąpić. Prezydium lub trzech Przedstawicieli Oddziału.
- Za realizację Preliminarza odpowiedzialne jest Prezydium.
§ 16
Fundusze Klasowe
- 50% wpłat dokonywanych przez Rodziców na fundusz Rady Rodziców - pochodzących z dobrowolnej sugerowanej składki - przekazywana jest na Fundusz Klasowy ucznia Rodzica. Fundusz Klasowy jest w dyspozycji Rady Oddziałowej. Druga część wpłaty pozostaje w dyspozycji Rady Rodziców na realizację projektów określonych m.in. w Preliminarzu.
- Prezydium corocznie określa zasady dokonywania wypłat z Funduszy Klasowych i podaje je do publicznej wiadomości, nie później niż do 30 września.
- Rada Oddziałowa może upoważnić do dokonywania wypłat z Fundusz Klasowego wychowawcę klasy.
- Środki zgromadzone na Funduszu Klasowym winny być wykorzystane zgodnie z zasadami określonymi w § 14 pkt. 3.
§ 17
Wydarzenia celowe, w tym świetlica
- Na fundusz Rady Rodziców mogą być gromadzone środki na realizację konkretnego celu, tzw. wydarzenia celowe. Przychody stanowią składki dodatkowe Rodziców na realizację danego celu.
- Z wnioskiem o utworzenie wydarzenia celowego może wystąpić Prezydium, Przedstawiciel Oddziału, Koordynator Zespołu Zadaniowego lub Dyrektor Szkoły. Wniosek powinien określać cel, wpłacaną kwotę, ilość wpłacających, sposób i termin wypłaty oraz przeznaczenie ewentualnie powstałej nadwyżki.
- Decyzję o utworzeniu wydarzenia celowego podejmuje Prezydium i po ustaleniu szczegółów z wnioskodawcą, podaje informacje do publicznej wiadomości.
- Rada Rodziców wspierając działanie szkolnej świetlicy tworzy wydarzenie celowe – Świetlica. Zasady, w tym wysokość sugerowanej kwoty, formę dokonywania wpłat i wypłat oraz sprawozdawczość ustala corocznie Prezydium z kierownikiem świetlicy i Dyrektorem Szkoły najpóźniej do 30 września i podaje do publicznej wiadomości.
§ 18
Obrót pieniężny
- Środki pieniężne gromadzone na funduszu Rady Rodziców przechowuje się na rachunku bankowym Rady Rodziców.
- Upoważnionymi do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym są członkowie Prezydium. Do elektronicznego dostępu do rachunku bankowego, tylko w celu podglądu danych upoważnieni są członkowie Komisji Rewizyjnej.
- Wpłaty na rachunek bankowy winny umożliwiać identyfikację według opisu „klasa, imię i nazwisko ucznia, cel” (np. fundusz, świetlica, nazwa wydarzenia celowego). Wpłaty uniemożliwiające identyfikację traktowane będą jako darowizna na fundusz Rady Rodziców, będące w całości w dyspozycji Rady Rodziców.
- Płatność z rachunku bankowego może być dokonana po zatwierdzeniu dokumentu źródłowego przez dwóch członków Prezydium, z tym, że jednym z nich musi być Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący.
- W celu usprawnienia prowadzenia fundusz Rady Rodziców, Rada Rodziców za zgodą Dyrektora Szkoły może prowadzić na terenie Szkoły obrót gotówkowy (kasę). Zasady obrotu gotówkowego ustalane są corocznie przez Prezydium z Dyrektorem Szkoły i podawane są do publicznej wiadomości.
- Zaliczki wypłacane są po upewnieniu się, że zostały zgromadzone pieniądze na ten cel. Rozliczenie zaliczki następuje niezwłocznie, nie później niż 21 dni od jej pobrania. Do rozliczenia dołącza się dokumenty źródłowe. Procedurę wydawania i rozliczania zaliczek określa corocznie Prezydium i podaje do publicznej wiadomości.
- W wyjątkowych sytuacjach w przypadku braku dokumentu źródłowego, wydatek podlega ewidencji na podstawie oświadczenia. Oświadczenie musi być zaakceptowane (podpisane) przez dwóch członków Rady Oddziałowej, gdy dotyczy wydatku z Fundusz Klasowego oraz dwóch członków Prezydium i jednego członka Komisji Rewizyjnej, gdy dotyczy innych wydatków.
- Pod koniec roku szkolnego, nie później niż do 31 lipca, wszystkie środki pieniężne w gotówce muszą zostać wpłacone na rachunek bankowy.
§ 19
Ewidencja funduszu Rady Rodziców
- Prezydium prowadzi ewidencję funduszu Rady Rodziców we własnym zakresie.
- Zasady prowadzenia ewidencji ustala corocznie Prezydium i podaje do publicznej wiadomości do 30 września. W celu wyeliminowania błędów zasady powinny zawierać podwójny system kontroli ewidencji na poziomie Prezydium.
- Wszystkie przychody i wydatki funduszu Rady Rodziców podlegają ewidencji. Ewidencję otwiera się na dzień 1 września danego roku szkolnego, a zamyka na dzień 15 lipca następnego roku kalendarzowego.
- W uzasadnionych sytuacjach w okresie od 15 lipca do pierwszego Walnego Zgromadzenia w nowym roku szkolnym Prezydium może dokonać wydatków z funduszu Rady Rodziców na kwotę nie większą niż 1.500 zł.
- Zapisy o przychodach i rozchodach powinny być wpisywane niezwłocznie, nie później jednak niż 7 dni od pozyskania informacji o nich.
- Prezydium niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni udostępnia dane z ewidencji funduszu Rady Rodziców. Komisja Rewizyjna otrzymuje pełny dostęp do ewidencji, Przedstawiciel Oddziału w zakresie reprezentowanego Oddziału, zaś Rodzic w zakresie dokonywanych przez siebie wpłat.
- Ewidencja stanowi podstawę do sporządzenia rocznego sprawozdania Prezydium z działalności finansowej, którego podstawę stanowi analityczne zestawienie obrotów i sald. Zestawienie obrotów i sald winno być przygotowane w formie elektronicznej i wydruków papierowych.
§ 20
Końcowe sprawozdanie oraz przekazanie środków i dokumentacji Rady Rodziców
- Prezydium przygotowuje końcowe sprawozdanie z funduszu Rady Rodziców niezwłocznie (uwzględniając okres wakacyjny), nie później jednak niż do 15 sierpnia i podaje do publicznej wiadomości oraz przekazuje bezpośrednio Przedstawicielom Oddziałów. Do sprawozdania powinien zostać dołączony protokół Komisji Rewizyjnej.
- Rada Rodziców do 31 sierpnia w formie uchwały przyjmuje lub odrzuca sprawozdania Prezydium oraz podejmuje decyzję o przekazaniu nie wykorzystanej kwoty na funduszu Rady Rodziców przyszłej Radzie Rodziców.
- Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu ustępujące Prezydium przekazuje nowo wybranemu Prezydium środki pieniężne, końcowe sprawozdanie, dokumentację Rady Rodziców oraz wszelkie dostępne narzędzia i informacje niezbędne do właściwego funkcjonowania Rady Rodziców.