Klasa 5d wzięła udział w realizowaniu pilotażowego programu opracowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

„Archi-przygody” to program z zakresu edukacji architektonicznej stworzony dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Stanowi propozycję przeprowadzenia zajęć o tematyce przybliżającej rozumienie zagadnień związanych z architekturą, a także wprowadzających w kulturę życia społecznego.

Główne założenia programu skupiają się wokół:

  • nabywania przez dzieci świadomości otaczającej ich przestrzeni,
  • zrozumienia procesu projektowania i realizacji budowli oraz jej wpływu na otoczenie,
  • docenienie tradycji architektonicznych i środowiska naturalnego.

Wspólnie z pracownicą NCK, architektem przeprowadziłyśmy cykl 11 spotkań, podczas których uczniowie mieli okazję w atrakcyjny i przystępny sposób posiąść wiedzę z zakresu zagospodarowania przestrzeni, tworzenia obszarów zielonych i rekreacyjnych, spojrzenia okiem architekta na otaczającą ich przestrzeń wokół szkoły, charakter i przeznaczenie budynków. Uczniowie mieli okazję sami projektować osiedla, budynki, meblować pokoje wykorzystując wiedzę o świetle i cieniu, kolorystyce, skali, mapie oraz materiałach budowlanych i wykończeniowych.
Dzieci uczestniczyły w różnorodnych warsztatach, obserwowały okolicę naszej szkoły okiem architekta, prowadziliśmy obserwacje i dyskusje na temat zagospodarowania przestrzeni, rozwiązań architektonicznych, estetyki i funkcji budynków, zieleni miejskiej i terenów rekreacyjnych.

Na koniec cyklu, dzieci przeprowadziły konsultacje społeczne na temat naszej szkoły. Uczniowie zadawali pytania nauczycielom, innym pracownikom szkoły, rodzicom, kolegom i sobie, co by można było w naszej szkole, zmienić, dodać, przemalować, aby miejsce to stało się „szkołą marzeń”. Pomysłów było bardzo dużo, niektóre realne, inne fantastyczne. W szkole marzeń pojawiło się mini zoo, zjeżdżalnie obok schodów, ruchome schody, basen, fontanny, park linowy i sala z hamakami do odpoczynku. Pomyły zamieściliśmy na tablicy, na korytarzu, na drugim piętrze.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.